Miris ajvara i miris lavande. Ograničenja i slobode (od) etničke identifikacije za mlade u Srbiji
Abstract
Miris ajvara i miris lavande je kulturno-psihološka studija koja se bavi time kako mladi u Srbiji, rođeni tokom devedesetih godina, razumeju, doživljavaju i osmišljavaju svoju etničku pripadnost. Specifičnost ove generacije je da nema lična sećanja na period pre
početka ratova i raspada Jugoslavije, a da su tadašnja dešavanja vođena nacionalističkom ideologijom oblikovala njihovo rano detinjstvo i razumevanje etniciteta i nacionalnosti.
Knjiga je kritičkog karaktera, ali ona kritiku etnonacionalnih identifikacija ne zasniva samo na društveno-teorijskoj ili političkoj osnovi, već je prepoznaje u svakodnevnim iskustvima autonomije i otpora kod mladih. U tom smislu, ona dotiče ne samo diskurzivnu već iskustvenu ravan etnonacionalne identifikacije, koja se često smatra naivnom i do koje kritika suštinski ne doseže. Autorka knjige, i sama pripadnica generacije o kojoj piše, namerila je da razume to iskustvo etnonacionalne identifikacije, ali i da upravo u njemu potraži iskru otpora i težn...je ka promeni, kroz podsticanje lične i generacijske autonomije.
Keywords:
nacionalni identitet / mladi / psihološki aspekt / kultura sećanja / SrbijaSource:
Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche), 2022, 1-221Publisher:
- Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche)
Funding / projects:
- Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, Ugovor br. 200025 (Univerzitet u Beogradu, Institut za filozofiju i društvenu teoriju) (RS-200025)
Collections
Institution/Community
IFDTTY - BOOK AU - Đorđević, Ana PY - 2022 UR - http://rifdt.instifdt.bg.ac.rs/123456789/2850 AB - Miris ajvara i miris lavande je kulturno-psihološka studija koja se bavi time kako mladi u Srbiji, rođeni tokom devedesetih godina, razumeju, doživljavaju i osmišljavaju svoju etničku pripadnost. Specifičnost ove generacije je da nema lična sećanja na period pre početka ratova i raspada Jugoslavije, a da su tadašnja dešavanja vođena nacionalističkom ideologijom oblikovala njihovo rano detinjstvo i razumevanje etniciteta i nacionalnosti. Knjiga je kritičkog karaktera, ali ona kritiku etnonacionalnih identifikacija ne zasniva samo na društveno-teorijskoj ili političkoj osnovi, već je prepoznaje u svakodnevnim iskustvima autonomije i otpora kod mladih. U tom smislu, ona dotiče ne samo diskurzivnu već iskustvenu ravan etnonacionalne identifikacije, koja se često smatra naivnom i do koje kritika suštinski ne doseže. Autorka knjige, i sama pripadnica generacije o kojoj piše, namerila je da razume to iskustvo etnonacionalne identifikacije, ali i da upravo u njemu potraži iskru otpora i težnje ka promeni, kroz podsticanje lične i generacijske autonomije. PB - Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche) T2 - Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche) T1 - Miris ajvara i miris lavande. Ograničenja i slobode (od) etničke identifikacije za mlade u Srbiji SP - 1 EP - 221 UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2850 ER -
@book{ author = "Đorđević, Ana", year = "2022", abstract = "Miris ajvara i miris lavande je kulturno-psihološka studija koja se bavi time kako mladi u Srbiji, rođeni tokom devedesetih godina, razumeju, doživljavaju i osmišljavaju svoju etničku pripadnost. Specifičnost ove generacije je da nema lična sećanja na period pre početka ratova i raspada Jugoslavije, a da su tadašnja dešavanja vođena nacionalističkom ideologijom oblikovala njihovo rano detinjstvo i razumevanje etniciteta i nacionalnosti. Knjiga je kritičkog karaktera, ali ona kritiku etnonacionalnih identifikacija ne zasniva samo na društveno-teorijskoj ili političkoj osnovi, već je prepoznaje u svakodnevnim iskustvima autonomije i otpora kod mladih. U tom smislu, ona dotiče ne samo diskurzivnu već iskustvenu ravan etnonacionalne identifikacije, koja se često smatra naivnom i do koje kritika suštinski ne doseže. Autorka knjige, i sama pripadnica generacije o kojoj piše, namerila je da razume to iskustvo etnonacionalne identifikacije, ali i da upravo u njemu potraži iskru otpora i težnje ka promeni, kroz podsticanje lične i generacijske autonomije.", publisher = "Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche)", journal = "Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche)", title = "Miris ajvara i miris lavande. Ograničenja i slobode (od) etničke identifikacije za mlade u Srbiji", pages = "1-221", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2850" }
Đorđević, A.. (2022). Miris ajvara i miris lavande. Ograničenja i slobode (od) etničke identifikacije za mlade u Srbiji. in Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche) Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche)., 1-221. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2850
Đorđević A. Miris ajvara i miris lavande. Ograničenja i slobode (od) etničke identifikacije za mlade u Srbiji. in Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche). 2022;:1-221. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2850 .
Đorđević, Ana, "Miris ajvara i miris lavande. Ograničenja i slobode (od) etničke identifikacije za mlade u Srbiji" in Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad: Akademska knjiga (Biblioteka Psyche) (2022):1-221, https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2850 .