Још један осврт на предавање “Национализам Светог Саве” Светог Николаја Жичког
Article (Published version)
Metadata
Show full item recordAbstract
Рад има за циљ да још једном протумачи предавање Епископа Николаја Велимировића ”Национализам Светог Саве” у светлу оптужби савремених научника да аутор у овом тексту користи лик и дело Светог Саве да подупре српски национализам, фашизам и анти-екуменизам. Узевши у обзир шири контекст Николајевог дела, у раду се тврди да указивањем на пример Светог Саве, Николај жели да одговори на одређене противречности југословенског друштва, настале током тридесетих године двадесетог века. Прво, рад ће се показати да идеја светосавског нацонализма нема за циљ величање нити српске, нити југословенске нације, већ општехришћанског идеала светости. Затим се у раду тврди да Николај не велича Хитлера ни фашизам, већ да на примеру Светог Саве жели да покаже да се кроз постојање народне цркве осигурава стабилност друштва и државе, како српске средњевековне тако и југословенске. На крају, рад износи тезу да Николајева критика Римске цркве није израз анти-екуменизма, већ позив Католичкој цркви у Југославији ...да следи пример Светог Саве у успостављању своје независиности од Рима, и уједини се са православнима у једну народну југословенску цркву.
Keywords:
Николај Велимировић / национализам / Свети Сава / фашизам / светост / народна црква / ЈугославијаSource:
Црквене студије, 2019Publisher:
- Ниш: Центар за црквене студије
- Ниш: Centar za vizantijsko-slovenske studije
- Ниш: Međunarodni centar za pravoslavne studije
Funding / projects:
Collections
Institution/Community
IFDTTY - JOUR AU - Цветковић, Владимир PY - 2019 UR - http://rifdt.instifdt.bg.ac.rs/123456789/2403 AB - Рад има за циљ да још једном протумачи предавање Епископа Николаја Велимировића ”Национализам Светог Саве” у светлу оптужби савремених научника да аутор у овом тексту користи лик и дело Светог Саве да подупре српски национализам, фашизам и анти-екуменизам. Узевши у обзир шири контекст Николајевог дела, у раду се тврди да указивањем на пример Светог Саве, Николај жели да одговори на одређене противречности југословенског друштва, настале током тридесетих године двадесетог века. Прво, рад ће се показати да идеја светосавског нацонализма нема за циљ величање нити српске, нити југословенске нације, већ општехришћанског идеала светости. Затим се у раду тврди да Николај не велича Хитлера ни фашизам, већ да на примеру Светог Саве жели да покаже да се кроз постојање народне цркве осигурава стабилност друштва и државе, како српске средњевековне тако и југословенске. На крају, рад износи тезу да Николајева критика Римске цркве није израз анти-екуменизма, већ позив Католичкој цркви у Југославији да следи пример Светог Саве у успостављању своје независиности од Рима, и уједини се са православнима у једну народну југословенску цркву. PB - Ниш: Центар за црквене студије PB - Ниш: Centar za vizantijsko-slovenske studije PB - Ниш: Međunarodni centar za pravoslavne studije T2 - Црквене студије T1 - Још један осврт на предавање “Национализам Светог Саве” Светог Николаја Жичког UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2403 ER -
@article{ author = "Цветковић, Владимир", year = "2019", abstract = "Рад има за циљ да још једном протумачи предавање Епископа Николаја Велимировића ”Национализам Светог Саве” у светлу оптужби савремених научника да аутор у овом тексту користи лик и дело Светог Саве да подупре српски национализам, фашизам и анти-екуменизам. Узевши у обзир шири контекст Николајевог дела, у раду се тврди да указивањем на пример Светог Саве, Николај жели да одговори на одређене противречности југословенског друштва, настале током тридесетих године двадесетог века. Прво, рад ће се показати да идеја светосавског нацонализма нема за циљ величање нити српске, нити југословенске нације, већ општехришћанског идеала светости. Затим се у раду тврди да Николај не велича Хитлера ни фашизам, већ да на примеру Светог Саве жели да покаже да се кроз постојање народне цркве осигурава стабилност друштва и државе, како српске средњевековне тако и југословенске. На крају, рад износи тезу да Николајева критика Римске цркве није израз анти-екуменизма, већ позив Католичкој цркви у Југославији да следи пример Светог Саве у успостављању своје независиности од Рима, и уједини се са православнима у једну народну југословенску цркву.", publisher = "Ниш: Центар за црквене студије, Ниш: Centar za vizantijsko-slovenske studije, Ниш: Međunarodni centar za pravoslavne studije", journal = "Црквене студије", title = "Још један осврт на предавање “Национализам Светог Саве” Светог Николаја Жичког", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2403" }
Цветковић, В.. (2019). Још један осврт на предавање “Национализам Светог Саве” Светог Николаја Жичког. in Црквене студије Ниш: Центар за црквене студије.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2403
Цветковић В. Још један осврт на предавање “Национализам Светог Саве” Светог Николаја Жичког. in Црквене студије. 2019;. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2403 .
Цветковић, Владимир, "Још један осврт на предавање “Национализам Светог Саве” Светог Николаја Жичког" in Црквене студије (2019), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_2403 .