Repository of The Institute for Philosophy and Social Theory
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RIFDT
  • IFDT
  • Radovi istraživača
  • View Item
  •   RIFDT
  • IFDT
  • Radovi istraživača
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva. Potencijal i ograničenja deliberativnog modela demokratije

Authorized Users Only
2017
Authors
Fiket, Irena
Book part (Published version)
,
Akademska knjiga
Metadata
Show full item record
Abstract
Iako su mišljenja podeljena o tome koliko danas možemo da pričamo o krizi demokratije ono oko čega postoji konsenzus jeste da sve manji broj građana aktivno učestvuje u javnom životu zajednice. Građani su sve manje informisani, sve manje zainteresovani za javna pitanja i demokratske institucije i – što ima značajne posledice za samu suštinu demokratije – sve manje se prepoznaju u političkim odlukama koje donose elite (Crouch 2004, Dalton 2004). Iz perspektive demokratske teorije jedini mogući odgovor na ovakvu situaciju demokratskog deficita bio bi osnaživanje građanske participacije. Ipak, iako se čini da je danas ideja o vrednosti i opravdanosti demokratske participacije postala neosporiva, ponovo se čuju zahtevi za ograničavanjem mogućnosti građana da učestvuju u donošenju političkih odluka, ali i u javnom životu uopšte . Polazeći iz perspektive deliberativnog modela demokratije, u ovom radu se tvrdi da je zahtev za redukovanjem prostora za građansku participaciju ne samo očigled...no loš, zbog toga što dodatno urušava demokratiju ne dozvoljavajući da se napravi prostor za osnaživanje građanstva, već se zasniva i na teorijskim i empirijskim pretpostavkama koje nisu adekvatno postavljene. Pored toga, kroz problematizovanje koncepta idealnog građanina, ovaj rad pre svega ističe značaj aktivnosti i tolerantnosti kao karakteristika idealnog građanina koje su neophodne za ostvarenu demokratiju. Koristeći argumente deliberativnog pristupa demokratiji i uvide iz analiza deliberativnih arena, u radu se prvenstveno argumentuje kako je formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva empirijski moguće, ali i kako ove dve karakteristike građanstva ne moraju biti u tenziji.

Source:
Angažman: uvod u studije angažovanosti, 2017
Publisher:
  • Beograd : Institut za filozofiju i društvenu teoriju
  • Novi Sad : Akademska knjiga
Funding / projects:
  • Politics of Social Memory and National Identity: Regional and European Context (RS-179049)

ISBN: 9788662631589

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1717
URI
http://akademskaknjiga.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=47&Itemid=69&lang=en
http://rifdt.instifdt.bg.ac.rs/123456789/1717
Collections
  • Radovi istraživača
Institution/Community
IFDT
TY  - CHAP
AU  - Fiket, Irena
PY  - 2017
UR  - http://akademskaknjiga.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=47&Itemid=69&lang=en
UR  - http://rifdt.instifdt.bg.ac.rs/123456789/1717
AB  - Iako su mišljenja podeljena o tome koliko danas možemo da pričamo o krizi demokratije ono oko čega postoji konsenzus jeste da sve manji broj građana aktivno učestvuje u javnom životu zajednice. Građani su sve manje informisani, sve manje zainteresovani za javna pitanja i demokratske institucije i – što ima značajne posledice za samu suštinu demokratije – sve manje se prepoznaju u političkim odlukama koje donose elite (Crouch 2004, Dalton 2004). Iz perspektive demokratske teorije jedini mogući odgovor na ovakvu situaciju demokratskog deficita bio bi osnaživanje građanske participacije. Ipak, iako se čini da je danas ideja o vrednosti i opravdanosti demokratske participacije postala neosporiva, ponovo se čuju zahtevi za ograničavanjem mogućnosti građana da učestvuju u donošenju političkih odluka, ali i u javnom životu uopšte .  
Polazeći iz perspektive deliberativnog modela demokratije, u ovom radu se tvrdi da je zahtev za redukovanjem prostora za građansku participaciju ne samo očigledno loš, zbog toga što dodatno urušava demokratiju ne dozvoljavajući da se napravi prostor za osnaživanje građanstva, već se zasniva i na teorijskim i empirijskim pretpostavkama koje nisu adekvatno postavljene. 
Pored toga, kroz problematizovanje koncepta idealnog građanina, ovaj rad pre svega ističe značaj aktivnosti i tolerantnosti kao karakteristika idealnog građanina koje su neophodne za ostvarenu demokratiju. Koristeći argumente deliberativnog pristupa demokratiji i uvide iz analiza deliberativnih arena, u radu se prvenstveno argumentuje kako je formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva empirijski moguće, ali i kako ove dve karakteristike građanstva ne moraju biti u tenziji.
PB  - Beograd : Institut za filozofiju i društvenu teoriju
PB  - Novi Sad : Akademska knjiga
T2  - Angažman: uvod u studije angažovanosti
T1  - Formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva. Potencijal i ograničenja deliberativnog modela demokratije
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1717
ER  - 
@inbook{
author = "Fiket, Irena",
year = "2017",
abstract = "Iako su mišljenja podeljena o tome koliko danas možemo da pričamo o krizi demokratije ono oko čega postoji konsenzus jeste da sve manji broj građana aktivno učestvuje u javnom životu zajednice. Građani su sve manje informisani, sve manje zainteresovani za javna pitanja i demokratske institucije i – što ima značajne posledice za samu suštinu demokratije – sve manje se prepoznaju u političkim odlukama koje donose elite (Crouch 2004, Dalton 2004). Iz perspektive demokratske teorije jedini mogući odgovor na ovakvu situaciju demokratskog deficita bio bi osnaživanje građanske participacije. Ipak, iako se čini da je danas ideja o vrednosti i opravdanosti demokratske participacije postala neosporiva, ponovo se čuju zahtevi za ograničavanjem mogućnosti građana da učestvuju u donošenju političkih odluka, ali i u javnom životu uopšte .  
Polazeći iz perspektive deliberativnog modela demokratije, u ovom radu se tvrdi da je zahtev za redukovanjem prostora za građansku participaciju ne samo očigledno loš, zbog toga što dodatno urušava demokratiju ne dozvoljavajući da se napravi prostor za osnaživanje građanstva, već se zasniva i na teorijskim i empirijskim pretpostavkama koje nisu adekvatno postavljene. 
Pored toga, kroz problematizovanje koncepta idealnog građanina, ovaj rad pre svega ističe značaj aktivnosti i tolerantnosti kao karakteristika idealnog građanina koje su neophodne za ostvarenu demokratiju. Koristeći argumente deliberativnog pristupa demokratiji i uvide iz analiza deliberativnih arena, u radu se prvenstveno argumentuje kako je formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva empirijski moguće, ali i kako ove dve karakteristike građanstva ne moraju biti u tenziji.",
publisher = "Beograd : Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Novi Sad : Akademska knjiga",
journal = "Angažman: uvod u studije angažovanosti",
booktitle = "Formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva. Potencijal i ograničenja deliberativnog modela demokratije",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1717"
}
Fiket, I.. (2017). Formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva. Potencijal i ograničenja deliberativnog modela demokratije. in Angažman: uvod u studije angažovanosti
Beograd : Institut za filozofiju i društvenu teoriju..
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1717
Fiket I. Formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva. Potencijal i ograničenja deliberativnog modela demokratije. in Angažman: uvod u studije angažovanosti. 2017;.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1717 .
Fiket, Irena, "Formiranje aktivnog i tolerantnog građanstva. Potencijal i ograničenja deliberativnog modela demokratije" in Angažman: uvod u studije angažovanosti (2017),
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1717 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RIFDT | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RIFDT | Send Feedback

OpenAIRERCUB