Repository of The Institute for Philosophy and Social Theory
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RIFDT
  • IFDT
  • Glavna kolekcija
  • View Item
  •   RIFDT
  • IFDT
  • Glavna kolekcija
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Novi ekskluzivizam u međunarodnim odnosima

No Thumbnail
Authors
Fatić, Aleksandar
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Autor ukazuje da je novi svetski poredak doneo ne samo kraj globalne konfrontacije dve supersile, već i određene posledice na unutrašnjem planu za mnoge države, koje se odražavaju na smanjenje količine tolerancije i univerzalizma u socijalnoj politici na kraju dvadesetog veka. Čak i u nekima od najmoćnijih zemalja danas veliki delovi populacije, posebno urbane, pokazuju sklonosti ka različitim formama diskriminacije i ekskluzivizma koje se negativno odražavaju na unutardruštvenu koheziju i pitanja o ravnopravnosti i pravu na političku participaciju. To se ispoljava u pitanjima kao što su ona o pravu na državljanstvo, useljenje, rad, ali i na međunarodnopolitička pitanja koja se tiču modaliteta ponašanja dominantnih svetskih političkih igrača prema onima koji su shvaćeni kao 'poraženi', odnosno podređeni razvojem događaja koji je doveo do 'novog svetskog poretka'. Imajući u vidu porast ekskluzivizma može se osnovano postaviti pitanje o neizbežnosti ponovnog stvaranja neke vrste globalne... konfrontacije kroz ponovno formiranje, uslovno govoreći, blokovskih udruženja zemalja koje se osećaju marginalizovanima u novom svetskom poretku, kao što su, recimo, Rusija i Kina. Kraj globalne konfrontacije koji je nastupio osamdesetih godina ovog veka doneo je prilike za miroljubivo rešavanje međunarodnih problema i međunarodnu saradnju bez presedana u novijoj političkoj istoriji, ali postoje razlozi za zabrinutost da porast ekskluzivizma, kako na unutrašnjem, tako i na spoljašnjem političkom planu, u mnogim zemljama, može da dovede u pitanju realizacije tih prilika za saradnju i da prouzrokuje povratak starim modelima međunarodnih odnosa, zaključuje autor.

Source:
Međunarodni problemi, 1997, 193-205
Publisher:
  • Beograd : Institut za međunarodnu politiku i privredu
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1217
URI
http://rifdt.instifdt.bg.ac.rs/123456789/1217
Collections
  • Glavna kolekcija
Institution/Community
IFDT
TY  - JOUR
AU  - Fatić, Aleksandar
PY  - 1997
UR  - http://rifdt.instifdt.bg.ac.rs/123456789/1217
AB  - Autor ukazuje da je novi svetski poredak doneo ne samo kraj globalne konfrontacije dve supersile, već i određene posledice na unutrašnjem planu za mnoge države, koje se odražavaju na smanjenje količine tolerancije i univerzalizma u socijalnoj politici na kraju dvadesetog veka. Čak i u nekima od najmoćnijih zemalja danas veliki delovi populacije, posebno urbane, pokazuju sklonosti ka različitim formama diskriminacije i ekskluzivizma koje se negativno odražavaju na unutardruštvenu koheziju i pitanja o ravnopravnosti i pravu na političku participaciju. To se ispoljava u pitanjima kao što su ona o pravu na državljanstvo, useljenje, rad, ali i na međunarodnopolitička pitanja koja se tiču modaliteta ponašanja dominantnih svetskih političkih igrača prema onima koji su shvaćeni kao 'poraženi', odnosno podređeni razvojem događaja koji je doveo do 'novog svetskog poretka'. Imajući u vidu porast ekskluzivizma može se osnovano postaviti pitanje o neizbežnosti ponovnog stvaranja neke vrste globalne konfrontacije kroz ponovno formiranje, uslovno govoreći, blokovskih udruženja zemalja koje se osećaju marginalizovanima u novom svetskom poretku, kao što su, recimo, Rusija i Kina. Kraj globalne konfrontacije koji je nastupio osamdesetih godina ovog veka doneo je prilike za miroljubivo rešavanje međunarodnih problema i međunarodnu saradnju bez presedana u novijoj političkoj istoriji, ali postoje razlozi za zabrinutost da porast ekskluzivizma, kako na unutrašnjem, tako i na spoljašnjem političkom planu, u mnogim zemljama, može da dovede u pitanju realizacije tih prilika za saradnju i da prouzrokuje povratak starim modelima međunarodnih odnosa, zaključuje autor.
PB  - Beograd : Institut za međunarodnu politiku i privredu
T2  - Međunarodni problemi
T1  - Novi ekskluzivizam u međunarodnim odnosima
SP  - 193
EP  - 205
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1217
ER  - 
@article{
author = "Fatić, Aleksandar",
year = "1997",
abstract = "Autor ukazuje da je novi svetski poredak doneo ne samo kraj globalne konfrontacije dve supersile, već i određene posledice na unutrašnjem planu za mnoge države, koje se odražavaju na smanjenje količine tolerancije i univerzalizma u socijalnoj politici na kraju dvadesetog veka. Čak i u nekima od najmoćnijih zemalja danas veliki delovi populacije, posebno urbane, pokazuju sklonosti ka različitim formama diskriminacije i ekskluzivizma koje se negativno odražavaju na unutardruštvenu koheziju i pitanja o ravnopravnosti i pravu na političku participaciju. To se ispoljava u pitanjima kao što su ona o pravu na državljanstvo, useljenje, rad, ali i na međunarodnopolitička pitanja koja se tiču modaliteta ponašanja dominantnih svetskih političkih igrača prema onima koji su shvaćeni kao 'poraženi', odnosno podređeni razvojem događaja koji je doveo do 'novog svetskog poretka'. Imajući u vidu porast ekskluzivizma može se osnovano postaviti pitanje o neizbežnosti ponovnog stvaranja neke vrste globalne konfrontacije kroz ponovno formiranje, uslovno govoreći, blokovskih udruženja zemalja koje se osećaju marginalizovanima u novom svetskom poretku, kao što su, recimo, Rusija i Kina. Kraj globalne konfrontacije koji je nastupio osamdesetih godina ovog veka doneo je prilike za miroljubivo rešavanje međunarodnih problema i međunarodnu saradnju bez presedana u novijoj političkoj istoriji, ali postoje razlozi za zabrinutost da porast ekskluzivizma, kako na unutrašnjem, tako i na spoljašnjem političkom planu, u mnogim zemljama, može da dovede u pitanju realizacije tih prilika za saradnju i da prouzrokuje povratak starim modelima međunarodnih odnosa, zaključuje autor.",
publisher = "Beograd : Institut za međunarodnu politiku i privredu",
journal = "Međunarodni problemi",
title = "Novi ekskluzivizam u međunarodnim odnosima",
pages = "193-205",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1217"
}
Fatić, A.. (1997). Novi ekskluzivizam u međunarodnim odnosima. in Međunarodni problemi
Beograd : Institut za međunarodnu politiku i privredu., 193-205.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1217
Fatić A. Novi ekskluzivizam u međunarodnim odnosima. in Međunarodni problemi. 1997;:193-205.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1217 .
Fatić, Aleksandar, "Novi ekskluzivizam u međunarodnim odnosima" in Međunarodni problemi (1997):193-205,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rifdt_1217 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RIFDT | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RIFDT | Send Feedback

OpenAIRERCUB